Oculus QUEST na SŠ Kateřinky

Oculus QUEST na SŠ Kateřinky

Oculus QUEST na SŠ Kateřinky

Svou představu o využití 3D brýlí nám sdělil pan učitel Trakal ze SŠ Kateřinky s vzdělávacími obory v oblasti tvorby designu.

„Jedná se především o pomůcku, díky které by si studenti mohli ověřovat ve fiktivním prostoru, zda jejich 3D návrhy interiérů fungují i přívětivě pro klienta a mohli by si na tom ověřit to, co na monitoru nejde. Dále by mohli pracovat s texturami a přímo s brýlemi by mohli měnit textury ve svých projektech, takže by se učili jak variovat jejich kombinace v návrzích. Dalším využitím by díky modelovacím programům, zase mohli využívat 3d modelování přímo ovladači, které jsou k brýlím a rovnou by modelovali ve virtuálním 3D prostoru. Což je zase jiná možnost než jen sedět u počítače a ničit si tak záda. Samozřejmě, by se museli studenti prostřídávat, ale to není od věci. Jelikož s nimi návrhy konzultuji, tak nikdy nejsou všichni studenti ve stejné fázi návrhu a mohli by si takto ověřovat své modely průběžně. Zpestření a nárazovost vidím v klasických předmětech jako je například biologie, chemie, fyzika atd … v ateliérovém předmětu si myslím, že by byly 3D brýle naopak přínosem.“

Metodický výstup

Zkušenost pana učitele:

Myslím, že v předmětu design, to budeme využívat takto po jednom kusu, protože je na práci s brýlemi potřeba i docela velký prostor a více lidí najednou v jedné třídě by si asi křížili cestu. Ale budeme je využívat od 2 do 4 ročníku … Brýle nejspíše budeme pořizovat ještě další, abychom jich měli více. Nyní vyšly zcela nové verze Oculus 3, tak možná mrkneme rovnou na ty novější.
Za mě osobně v mé praxi to vidím tak, že to bude doplňková prezentace klientovi. Myslím, že modelovat celé interiéry v brýlích nepůjde. Na to asi nikdy nebudou natolik softwarově vybaveny. Je to však zpestření jak pro děti ve škole, tak to může být zpestření pro klienta a hlavně může prostor vnímat v měřítku 1:1 což je vždy fajn. Počítač to však nikdy nemůže nahradit. Ale otázka co se stane s nástupem umělé inteligence. myslím, že časem bude nějak implementovaná i do brýlí a to může vše zcela změnit.